D-vitamin gyermekeknek

Minden magyar édesanya ismeri a D-vitamin pótlására szolgáló cseppeket, melyet a baba két hetes korában kell elkezdeni, és legalább 2 éves koráig naponta adagolni. Mi is az a D vitamin? Mire szolgál? Mikor, mennyit kell a D-vitaminból használni gyermekkorban?

D-vitaminok

A D-vitaminok a zsírban oldódó vitaminok csoportjába tartoznak, ami azt jelenti, hogy képesek szervezetünkben raktározódni, és szükség esetén hasznosulni.

A D-vitaminok (kalciferolok) voltaképpen az aktív, hatást kifejtő formának az előalakjai: a D1 és D2-vitaminok (a kettő közül számunkra biológiailag értékesebb az utóbbi) a táplálékkal jutnak be szervezetünkbe, ezek közül is elsősorban tejtermékkel, tojással, hal és máj fogyasztásával. D-vitamin-tartalmát tekintve kiemelkedő jelentőséggel bír a csukamájolaj, és a tőkehalmáj. A D3-vitamin a bőrünkben található előanyagából (7-dehidrocholesteron) keletkezik napozás során, a Nap UV B sugarainak hatására.

Ezen „előalakok” a keringéssel jutnak el a májba, majd a vesébe, ahol további szerkezetmódosuláson (az 1-es és a 25-ös oldalláncok hidroxilációja) esnek át, végül kialakul az aktív forma, kémiai nevén az 1,25-dihidroxi-cholekalciferol.

Hatása elsősorban a csontháztartás működtetésében van: megfelelő D-vitamin ellátottság esetén csontjaink épülnek, erősödnek, hiányában pedig éppen ellenkezőleg, lágyulásuk, törékennyé válásuk figyelhető meg.

Angolkór és a D-vitamin-hiány

A szervezet optimális D-vitamin szintjének fenntartásához éppen úgy szükség van a napsugárzás hatására bőrben keletkező formának, mint a táplálékkal bevitt előalakoknak. Sem egyik, sem másik nem helyettesíthető. Az angolkór nevű betegség nevét onnan kapta, hogy elsőként a szinte mindig ködös, felhős Angliában írták le a kórkép megjelenését. A D-vitamin hiányában a gyermekeknél tömegesen jelentkezett a betegség: szembetűnő csontrendszeri változások voltak megfigyelhetők, a csecsemők kutacsa tátongóvá vált, koponyájuk és mellkasuk deformálódott, a hosszú csöves csontok meggörbültek. Miután ráébredtek arra, hogy ezeket a tüneteket a kevéske napsütés következtében kialakult D-vitamin-hiány okozza, mindent elkövettek, hogy ezt orvosolják: élelmiszereket próbáltak napsütés révén „besugározni”, hogy az abban minél több D1-vitamin keletkezzen, illetve különböző D-vitamin készítményeket dobtak piacra.

Adagolás – D-vitamin-pótlás gyermekkorban

dvitamin_gyermekeknek_170x105A legújabb kutatások eredménye alapján jelenleg a magyar lakosság kb. 70-75 százaléka szenved D-vitamin-hiányban. Az orvosok a korábbi adagolás sémájának változtatásával próbálják elérni, hogy ez a statisztika javuljon.

Jelenleg a D vitamin ajánlott dózisa egészséges csecsemőknek napi 400 NE, koraszülötteknek, vagy bizonyos megbetegedésekben szenvedőknek ennél a mennyiségnél többet is javasolnak. Bár a hivatalos ajánlás szerint csupán 1 éves korig szükséges a vitamin pótlása, érdemes a későbbiekben is az őszi, téli hónapokban a kisebbeknek 4-600 NE, nagyobb gyerekeknek 8-900 NE dózist alkalmazni.

Mindezeken túl, felnőttkorban is javasolt a „kúra” folytatása, legalább a téli hónapokban akár napi 2000 NE mennyiségben is, tekintettel a vitamin számos előnyös hatására, mint például az emlő- és vastagbéldaganatok esetén kifejtett jótékony tulajdonságaira.

Címke: , , , ,